Zona e Bocas Del Toro

Rreth Zonës Pranë Resortit tonë në Panama

Dreamndërrimtar

8 Ishujt e Banuar të Arkipelagut Bocas del Toro

Evropianët, amerikanët e Amerikës së Jugut dhe Amerikanët Qendrorë kanë pushuar këtu prej vitesh, megjithatë pak amerikanë kanë dëgjuar për Bocas del Toro, e lëre më të vizituar. Kantautori amerikan Jimmy Buffet shërben si një përjashtim pasi ai ka pushuar në Bocas del Toro gjatë viteve.

Është koha që më shumë amerikanë t'i bashkohen argëtimit në këtë parajsë të Karaibeve. Pra, mund të jetë e përshtatshme të pyesim: "Çfarë do të bënte Jimmy Buffet?"

Arkipelagu Bocas del Toro përbëhet nga tetë ishuj të banuar dhe mbi 200 ishuj të vegjël rizoforë të përsosur për kajak.

Isla Colón

Isla Colón është më i madhi dhe ai që shumica e konsiderojnë ishullin kryesor në arkipelag. Këtu do të gjeni Bocas Town me një aeroport të vogël ndërkombëtar - që ofron fluturime nga Panama City dhe San Jose, Kosta Rika - spital i ri, hotele simpatike, restorante dhe bare, përveç Starfish Beach, Bluff Beach, Paunch Beach dhe Ishulli i Zogut.

Dreamndërrimtar

Isla Carenero

Një udhëtim në rajon nuk është i plotë pa të paktën një vizitë në Carenero. Ky ishull i vogël tropikal ndodhet drejtpërdrejt në lindje të qytetit të Bocas. Udhëtimi me varkë prej dy minutash kërkon një tarifë prej 2-5 dollarësh për taksi me varkë në varësi të zonës së Carenero që dëshironi të eksploroni.

Vendasit dhe vizitorët drejtohen në Bibi's on the Beach për ushqimet e shijshme të karavidheve të restorantit mbi ujë. Pamjet akuamarine të Bibit e bëjnë atë një vend ideal për të notuar para ose pas vaktit. Nëse po udhëtoni në Carenero pas errësirës, ​​të ftuarit shpesh shkojnë në Aqua Lounge Bar & Hostel për të shijuar një koktej dhe për të parë dritat e qytetit Bocas përtej ujit.  

Alpinistët ambiciozë ecin në shtegun rrethues të Carenero për pamje dhe plazhe spektakolare. Në varësi të kohës së vitit, noti mund të jetë i pamatur në anën lindore të ishullit, shtëpia e pushimeve të famshme të sërfit në Carenero Point. Baticat në plazhet përballë detit të hapur mund të jenë të rrezikshme kur fryrjet janë të mëdha.

Isla Bastimentos

Një taksi uji 10-minutëshe nga Bocas Town do t'ju sjellë në Isla Bastimentos, shtëpia e disa prej plazheve më spektakolare në zonë. Doku i prishur është në anën e mangrove të ishullit. Vizitorëve u kërkohet të paguajnë 5 dollarë për person për të përdorur shtegun që përfundon në plazhin mahnitës Red Frog. Tarifa ia vlen rrugën e rregulluar mirë nëpër një xhungël të gjelbëruar.

Plazhi i Red Frog është i përsosur për të notuar, për t'u ndenjur në bare të stilit Karaibe dhe për të shijuar milje me ujë të pastër kristal dhe rërë të bardhë.

Në jug, Polo Beach është rreth gjysmë ore në këmbë nga plazhi Red Frog. Thjesht ndiqni ujin në të majtë dhe nuk mund të humbisni këtë vend idilik për snorkeling. Polo, emri i plazhit, ndërtoi një kasolle të vogël këtu 55 vjet më parë kur ishte 20 vjeç. Sot, vizitorët e gjejnë Polo në të njëjtën kasolle, duke pjekur në skarë karavidhe, gaforre, peshk dhe oriz kokosi. Orizi i karavidheve dhe kokosit kushton 15 dollarë dhe Polo do t'ju thotë: "Hani derisa të ngopeni". Ne e quajmë atë "gjithçka që mund të hani karavidhe" në SHBA

Surferët shkojnë në plazhin e izoluar Wizard, i cili zakonisht arrihet përmes një shtegu që jeton në xhungël nga qyteti Old Bank.

Dreamndërrimtar

Isla Cristóbal

Pak përtej majës jugore të Islës Cristóbal shtrihet Isla Frangipani, ishulli privat i Bocas Balit. Në perëndim të Frangipani dhe në bregun jugor të Cristóbal banon Dolphin Bay Preserve. Ana veriore e Cristóbal është shtëpia e një fermë me turne hipur mbi kalë.

Isla Solarte

Ky ishull rizoforë është një udhëtim i shkurtër me varkë nga qyteti i Bocas. Zhytësit skuba dhe snorkelistët i duan shkëmbinjtë koralorë fantastikë të Isla Solarte, duke përfshirë vendin e famshëm të zhytjes në Hospital Point.

Dreamndërrimtar

Isla Popa

Vetëm një përqindje e vogël e vizitorëve në Arkipelagun Bocas del Toro kanë kënaqësinë të përjetojnë Isla Popa. Një udhëtim 30-minutësh me varkë nga Bocas Town, kjo parajsë ia vlen të vizitohet për adhuruesit e shpendëve.

Isla Pastores

Më afër kontinentit, Isla Pastores, ose Shepherds Island, është i dyti më i vogël nga tetë ishujt e banuar në arkipelag. Ky vend i shenjtë u emërua pas një anglezi që jetonte këtu në fillim të viteve 1800. Ai ndërtoi shtegun origjinal midis Almirante dhe Chiriqui Grande, i cili më vonë u bë autostradë.

Dreamndërrimtar

Isla Cayo Aqua

Ishulli i vetëm pa strehim, Cayo Agua i bukur është më i largu nga qyteti i Bocas, kështu që vizitorët nuk dëgjojnë shumë për të. Edhe pse në internet është shkruar pak për Cayo Agua, plazhet e tij janë më të paprekurat, të lëna për t'u shijuar nga turistët më aventurierë.